Zgodnie z ustawą Prawo wodne każdy ma prawo do wybudowania urządzenia wodnego, np. budowy wylotu z kanalizacji deszczowej, zarurowania rowu na swojej działce, czy zastosowania drenażu opaskowego wokół budynku, ale po uzyskaniu zgody wodnoprawnej (pozwolenia wodnoprawnego lub skutecznego zgłoszenia wodnoprawnego – w zależności od zakresu robót).
Jeżeli natomiast urządzenie wykonane zostało bez wymaganego pozwolenia, należy przystąpić do procedury legalizacyjnej. Nie warto z tym zwlekać, dlatego że legalizację można wykonać tylko na własny wniosek, a jeśli Organ „dowie się" o nielegalnym urządzeniu, procedury nakazują wydanie decyzji o likwidacji urządzenia wodnego, nie ma już wtedy możliwości legalizacji.
Jak wygląda legalizacja urządzenia wodnego?
Legalizacja urządzenia wodnego przebiega na wniosek właściciela danego urządzenia. Procedura wygląda podobnie, jak przy ubieganiu się o pozwolenie wodnoprawne, tzn.:
- Przygotowanie dokumentacji: do wniosku o legalizację należy dołączyć operat wodnoprawny wraz z załącznikami wymaganymi przez ustawę Prawo wodne
- Postępowanie administracyjne: na podstawie kompletnego wniosku Organ (lokalny Zarząd Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie) przeprowadza postępowanie administracyjne. W trakcie postępowania Organ oraz strony postępowania mogą zgłaszać uwagi
- Wydanie decyzji: postępowanie administracyjne kończy się wydaniem decyzji o legalizacji urządzenia wodnego
- Opłata legalizacyjna: po uzyskaniu decyzji właściciel zalegalizowanego urządzenia wodnego uiszcza jednorazową opłatę legalizacyjną. W 2025 r. wysokość opłaty to 6372,27 zł.
Ważne informacje
Pamiętaj, że legalizacja jest możliwa tylko na własny wniosek właściciela urządzenia. Jeśli organ dowiaduje się o nielegalnym urządzeniu z innych źródeł, wydaje decyzję o jego likwidacji - wtedy legalizacja nie jest już możliwa.
Potrzebujesz pomocy z legalizacją urządzenia wodnego?
Jako ekspert pomogę Ci przygotować niezbędną dokumentację i przeprowadzić proces legalizacji.
Skontaktuj się ze mną