Zastanawiasz się czy potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego?

Przeczytaj artykuł

Ustawa Prawo wodne nie podaje wprost przedsięwzięć, dla których konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. W praktyce jednak okazuje się, że w zasadzie każda myjnia samochodowa, z której ścieki są wprowadzane są do urządzeń kanalizacyjnych innych podmiotów (zarówno bezpośrednio do kanalizacji, jak i wywożenie wozem asenizacyjnym do punktu zlewnego w oczyszczalni ścieków) kwalifikuje się do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.

Jak wygląda procedura uzyskania pozwolenia wodnoprawnego dla myjni?

Należy przygotować wniosek wraz z wymaganymi załącznikami, tj.:
  1. operatem wodnoprawnym
  2. decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest wymagana (zazwyczaj dla nowych lub przebudowywanych obiektów)
  3. wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy
  4. uproszczonymi wypisami z rejestru gruntów
  5. zgodą właściciela urządzeń kanalizacyjnych na przyjęcie ścieków przemysłowych
  6. badaniami laboratoryjnymi ścieków
  7. mapą zasadniczą obiektu z przebiegiem sieci kanalizacyjnej

Składanie wniosku oraz koszty związane z uzyskaniem pozwoleniem wodnoprawnym

Wniosek należy złożyć do odpowiedniej jednostki Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na podstawie kompletnego wniosku Organ przeprowadza postępowanie administracyjne. W trakcie postępowania Organ oraz strony postępowania mogą zgłaszać uwagi. Postępowanie zakończone jest wydaniem decyzji wodnoprawnej, ważnej 4 lata. Opłata za pozwolenie wodnoprawne w 2024 roku wynosi 286 zł.

Obowiązki po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego

W decyzji wodnoprawnej Organ nakłada na wnioskodawcę obowiązki, np. wykonywanie badań laboratoryjnych ścieków 2 razy w roku, utrzymywanie instalacji i urządzeń w dobrym stanie technicznym, prowadzenie książki eksploatacji separatora. Ważne jest, aby o tych obowiązkach pamiętać, gdyż niewywiązanie się może skutkować odmową udzielenia pozwolenia wodnoprawnego w przyszłości.

Skontaktuj się ze mną!

Możliwe, że w ofercie nie ma zagadnienia, którego szukasz. Mimo to, zapraszam do kontaktu. Jeżeli poszukujesz długo lub krótko terminowej współpracy - skontaktuj się ze mną.

Kontakt

Jeżeli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę skontaktuj się ze mną!

ul. Wierzbowa 28/3
40-169 Katowice
NIP: 9542794283