Wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego
jeśli zastanawiasz się czy dla Twojego przedsięwzięcia konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do kanalizacji, powinieneś rozważyć 3 kwestie:
-
Czy ścieki wprowadzane są do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów?
Wprowadzanie do urządzeń innych podmiotów zasadniczo oznacza jedną z dwóch opcji: wprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego na podstawie umowy cywilno-prawnej na odbiór ścieków lub gromadzenie ścieków na swoim terenie w zbiorniku bezodpływowym (szambie) i okresowe odbieranie ich przez inny podmiot bądź samodzielne organizowanie wywozu do punktu zlewnego innego podmiotu.
Przykład:
Mam podpisaną umowę z miejską spółką wodociągową na dostawę wody i odbiór ścieków. W umowie zapisano maksymalne wartości niektórych parametrów ścieków, 2 razy w roku wodociągi przyjeżdżają na pobór prób ścieków, za co dodatkowo płacę. Nigdy nie wykazano w moich ściekach żadnych przekroczeń. Czy muszę uzyskać pozwolenie wodnoprawne?
Tak. Obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego wynika z ustawy Prawo wodne i jest niezależny od posiadanej umowy z wodociągami.
-
Czy wytwarzane ścieki są ściekami przemysłowymi?
Ścieki przemysłowe, według ustawy Prawo wodne, to ścieki niebędące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi tego zakładu. Innymi słowy, jeżeli ścieki powstają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to zazwyczaj kwalifikowane są jako ścieki przemysłowe, np. ścieki z mycia samochodów w myjni, ścieki z mycia owoców i warzyw przeznaczonych na handel, ścieki z centrów handlowych.
Przykład:
Na instalacji kanalizacyjnej w mojej myjni samochodowej zainstalowany jest nowoczesny separator zintegrowany z osadnikiem o bardzo wysokiej skuteczności. Czy ścieki które wytwarzam mimo to są uznawane za przemysłowe?
Tak. O klasyfikacji ścieków jako przemysłowych decyduje ich pochodzenie, a nie skład, ilość czy częstotliwość odprowadzania.
-
Czy w Twoich ściekach znajdują się substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego?
Substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W załączniku do tego Rozporządzenia wymieniono 47 substancji. Rozporządzenie nie podaje wartości minimalnych stężeń substancji obligujących do uzyskania pozwolenia - sam fakt występowania którejkolwiek z 47 substancji obliguje do uzyskania decyzji wodnoprawnej.
Przykład:
Na instalacji kanalizacyjnej w mojej myjni samochodowej zainstalowany jest nowoczesny separator zintegrowany z osadnikiem o bardzo wysokiej skuteczności. Czy w ściekach które wytwarzam mimo to znajdują się substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, których obecność wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
To zależy. Aby mieć pewność, że w ściekach nie występują żadne substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, należałoby przebadać próbkę ścieków na obecność wszystkich 47 substancji wymienionych w Rozporządzeniu. W praktyce, ze względu na nieopłacalność ekonomiczną, nie robi się tego, lecz analizując m. in. używane środki chemiczne, proces technologiczny, typuje się te substancje z Rozporządzenia, które mogą występować w ściekach. Jeżeli badania laboratoryjnie potwierdzą obecność choć jednej substancji wymienionej w Rozporządzeniu - należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne.
Jeżeli na wszystkie 3 pytania odpowiedź brzmi „TAK”
zawnioskuj o pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.